Oblast stehen,přitahovačů,hýždí a kyčlí

Foam rolling (pěnový válec)

Stehna (přední strana)

Komplex kvadricepsů, zejména čtyřhlavého svalu stehenního (m. Quadriceps femoris), je nezbytný v biomechanice a anatomii díky své stěžejní roli v extenzi kolena, stabilitě a celkové funkci dolních končetin. Čtyřhlavý sval stehenní se skládá ze čtyř svalů – m. Rectus femoris, m. Vastus lateralis, m. Vastus medialis a m. Vastus intermedius – umístěné na přední straně stehna. Tyto svaly se sbíhají a vytvářejí šlachu čtyřhlavého stehenního svalu, která se vkládá do čéšky (kolenní čéšky) a pokračuje jako čéškové vazivo, které se připojuje k holenní kosti.

Primární funkcí m. quadriceps femoris je extenze kolena, rozhodující pro chůzi, běh, skákání a vstávání ze sedu. Tato akce „narovnává“ koleno, umožňuje pohyb vpřed a podporuje váhu těla během pohybu. Rectus femoris, který protíná kyčelní i kolenní kloub, také napomáhá flexi kyčle a dále přispívá k dynamice pohybu.

Biomechanicky jsou kvadricepsy životně důležité pro udržení stability kolena, zejména při činnostech, které zahrnují dřep, lezení nebo chůzi do schodů. Zejména vastus medialis hraje klíčovou roli ve stabilizaci čéšky a brání laterálnímu posunu, který může vést k poranění kolene. Kromě toho jsou kvadricepsy nezbytné pro pohlcování nárazů a zpomalování těla při činnostech, jako je běh, což je činí zásadními pro prevenci zranění a efektivní pohyb.

  • 1
    Rolování na válci obě nohy
  • 2
    Rolování na válci jednou nohou

Stehna (vnitřní strana)

Vastus medialis, klíčový sval v komplexu kvadricepsu, hraje klíčovou roli jak v biomechanice, tak v anatomii, zejména ve stabilitě a pohybu kolena. Na vnitřní straně stehna se vastus medialis „táhne“ od stehenní kosti ke šlaše čtyřhlavého svalu stehenního, která se připojuje k čéšce a pokračuje dolů k tibii přes čéškový vaz (patellární ligament).

Biomechanicky je vastus medialis nezbytný pro extenzi kolena a pracuje v koaktivaci s ostatními svaly čtyřhlavého svalu stehenního na „narovnání dolní končetiny“. Jeho nejkritičtější funkce však spočívá ve stabilizaci čéšky při pohybu kolena. Vastus medialis, zejména jeho šikmá vlákna (často označovaná jako vastus medialis oblique nebo VMO), zajišťuje správné sledování čéšky ve femorální rýze, čímž zabraňuje laterálnímu posunu, který může vést k subluxaci nebo dislokaci čéšky.

Tato stabilizace je zvláště důležitá při činnostech zahrnujících flexi a extenzi kolena, jako je chůze, běh a dřep. Dobře fungující vastus medialis pomáhá rovnoměrně rozložit zátěž napříč kolenním kloubem, čímž snižuje namáhání vazů a chrupavek. Úloha tohoto svalu při vyrovnání pately a stabilitě kolena je zásadní pro prevenci zranění, jako je syndrom patelofemorální bolesti, a pro zajištění hladkého a účinného pohybu dolních končetin.

  • 3
    Rolování na válci

Stehna (zadní strana)

Skupina hamstringů, sestávající z dvojhlavého svalu stehenního (m. Biceps femoris), svalu pološlašitého (m. Semitendinosus) a svalu poloblanitého (m. Semimembranosus), je klíčová v biomechanice a anatomii, hraje klíčovou roli v pohybu dolních končetin, stabilitě a prevenci zranění. Tyto svaly se nacházejí na zadní straně stehna a rozprostírají se od pánve a stehenní kosti k holenní a lýtkové kosti a protínají kyčelní a kolenní klouby.

Biomechanicky jsou hamstringy nezbytné pro flexi kolene, extenzi kyčle a zpomalení dolní končetiny během pohybu. Při chůzi, běhu nebo skákání se hamstringy smršťují, aby ohýbaly koleno a extendovaly kyčle, čímž poskytují sílu potřebnou pro dopředný pohyb. Během činností, jako je sprint, hrají hamstringy rozhodující roli při zpomalování dolní končetiny, kontrole rychlosti extenze kolena a prevenci hyperextenze, která chrání kolenní kloub před zraněním.

Anatomicky se hamstringy podílejí na stabilitě kolena a pánve. Pracují v tandemu s kvadricepsem, aby vyrovnaly síly napříč kolenním kloubem, přičemž působí proti tahu kvadricepsu na čéšku. Tato rovnováha je zásadní pro udržení správného napětí a prevenci zranění, jako je natržení předního zkříženého vazu (ACL). Celkově jsou hamstringy nepostradatelné pro efektivní a bezpečný pohyb, přispívají jak k dynamickému výkonu, tak k ochraně kloubů.

  • 4
    Rolování na válci

Stehna (vnější strana)

Iliotibiální (IT) trakt, tlustý pás pojivové tkáně probíhající podél laterální strany stehna, je kritickou složkou komplexu čtyřhlavého svalu stehenního, jak v biomechanice, tak v anatomii. IT trakt, který se táhne od kyčelního kloubu k tibii, je primárně ukotven napínačem stehenní povázky (m. Tensor fasciae latae) a velkým svalem hýžďovým (m. Gluteus maximus).

Biomechanicky hraje IT trakt významnou roli při stabilizaci kolena během pohybu, zejména při činnostech zahrnujících opakované flexe a extenze, jako je běh, chůze a jízda na kole. Funguje jako stabilizační struktura, která zabraňuje nadměrnému pohybu kolena dovnitř nebo ven (varózní a valgózní síly), což je nezbytné pro udržení správné centrace a snížení rizika zranění. IT trakt také pomáhá při odtažení (abdukci) kyčle, pomáhá při boční (laterální) stabilizaci pánve a při aktivitách na jedné noze.

Anatomicky IT trakt spojuje klíčové svaly kyčle a stehna s bércem a funguje jako „kanál“ pro přenos síly z kyčle do kolena. Jeho role při udržování boční stability je zásadní jak pro dynamické aktivity, tak pro statické postoje, jako je stoj. Dysfunkce nebo stažení v IT traktu může vést ke stavům, jako je syndrom IT band, což zdůrazňuje jeho význam pro zdravou funkci dolních končetin.

  • 5
    Rolování na válci o stěnu
  • 6
    Rolování na válci na boku

Stehna (vnitřní strana)

Adduktory, skupina umístěná na vnitřní straně stehna, jsou rozhodujícími součástmi biomechanického a anatomického rámce dolní končetiny, hrají zásadní roli při stabilizaci a pohybu nohy. Tato skupina zahrnuje velký přitahovač (m. Adductor magnus), dlouhý přitahovač (m. Adductor longus), krátký přitahovač (m. Adductor brevis), sval hřebenový (m. Pectineus) a štíhlý sval stehenní (m. Gracilis), které se všechny upínají na pánev a stehenní kost.

Biomechanicky jsou adduktory primárně zodpovědné za addukci, což je pohyb nohy směrem ke střední čáře těla. Tato akce je nezbytná pro činnosti, jako je chůze, běh a změna směru. Adduktory pracují v koordinaci s kvadricepsem a hamstringy, aby udržely rovnováhu a kontrolovaly polohu nohou při dynamických pohybech. Hrají také zásadní roli při stabilizaci pánve při zátěžových činnostech, jako je stání na jedné noze, což je životně důležité pro udržení správného postavení a předcházení pádům.

Anatomicky adduktory přispívají k celkové pevnosti a pružnosti kyčelního kloubu, poskytují jak sílu, tak stabilitu. Pomáhají také při flexi a extenzi kyčle v závislosti na konkrétní fázi pohybu. Role adduktorů při udržování vyrovnání dolní končetiny, zejména při laterálních pohybech, z nich dělá klíčové hráče v prevenci zranění, zejména v oblasti třísel a kyčlí.

 

  • 7
    Rolování na válci na boku
  • 8
    Rolování na válci v šikmém sedu

Hýždě

Gluteální komplex, zahrnující velký sval hýžďový (m. Gluteus maximus), střední sval hýžďový (m. Gluteus medius) a malý sval hýžďový (m. Gluteus minimus), je zásadní pro biomechaniku a anatomii díky své zásadní roli v pohybu, stabilitě a držení těla. Tyto svaly, umístěné v hýždích, patří k nejsilnějším v těle, poskytují sílu a podporu pro širokou škálu činností.

Gluteus maximus, největší ze tří, je rozhodující pro extenzi kyčle, vnější rotaci a udržení vzpřímeného držení těla. Vytváří sílu potřebnou pro pohyby, jako je běh, skákání a lezení. Gluteus medius a minimus, umístěné na zevní straně kyčle, jsou primárně zodpovědné za abdukci kyčle a vnitřní rotaci. Hrají klíčovou roli při stabilizaci pánve při činnostech, jako je chůze, běh a balancování na jedné noze, zabraňují naklánění pánve a udržují správné vyrovnání dolní končetiny.

Anatomicky jsou hýžďové svaly nedílnou součástí fungování kyčelního kloubu a ovlivňují polohu a pohyb stehenní kosti. Pomáhají absorbovat nárazy a rozdělují síly přes kyčle a pánev, čímž snižují riziko zranění. Gluteální komplex také přispívá ke stabilitě jádra, což je klíčové pro udržení rovnováhy a prevenci bolestí dolní části zad. Celkově jsou hýžďové svaly nepostradatelné pro efektivní pohyb bez zranění.

 

  • 9
    Rolování na válci s pokrčenou nohou
  • 10

Kyčle

 Externí rotátory kyčle, skupina svalů zahrnující velmi známý sval hruškový (m. Piriformis) a další hlouběji uložené svaly, které jsou klíčové pro biomechaniku i anatomii, hrají významnou roli ve stabilitě kyčle, pohybu a celkové funkci dolních končetin. Tyto svaly, umístěné hluboko v hýžďové oblasti, se připojují k pánvi a stehenní kosti, což jim umožňuje otáčet stehno směrem ven (vnější rotace) a stabilizovat kyčelní kloub.

Biomechanicky jsou vnější rotátory kyčle nezbytné pro pohyby, které zahrnují otáčení nohy směrem ven, jako je změna směru, otáčení a udržování rovnováhy během činností, jako je chůze, běh nebo dřep. Spolupracují s ostatními kyčelními svaly na kontrole polohy stehenní kosti v kyčelní jamce, což je klíčové pro udržení správného postavení dolní končetiny a prevenci zranění, zejména při dynamických aktivitách.

Anatomicky tyto svaly přispívají ke stabilitě kyčelního kloubu tím, že zajišťují hlavici stehenní kosti (femuru) v kyčelní jamce (acetabulu), čímž snižují riziko luxací a dalších problémů souvisejících s kloubem. Hrají také roli v držení těla tím, že pomáhají udržovat vyrovnání pánve a dolní části zad. Dysfunkce nebo slabost vnějších rotátorů kyčle může vést k nerovnováze, která ovlivňuje celý kinetický řetězec, což vede ke kompenzačním pohybům a potenciálním zraněním v kolenou, kyčlích a dolní části zad.

 

  • 11
    Rolování na kouli o stěnu
  • 12
    Rolování na kouli na zemi

Bedrokyčlostehenní sval 

Bedrokyčlostehenní sval (m. iliopsoas) je jedním z nejsilnějších a nejdůležitějších svalů v oblasti kyčlí, který spojuje dolní část páteře s stehenní kostí. Tento sval hraje klíčovou roli při stabilizaci pánve a bederní páteře a je zásadní pro provádění pohybů, jako je flexe kyčle, chůze, běh a další dynamické aktivity.

Pokud je bedrokyčlostehenní sval přetížený nebo zkrácený, může to vést k dysfunkcím nejen v dolní části těla, ale také v oblasti bederní páteře a dokonce i v horní části těla. Dlouhodobé sezení, nedostatek pohybu nebo jednostranné zatížení může způsobit jeho zkrácení, což má za následek změnu polohy pánve a zvýšený tlak na bederní oblast. Tím se zvyšuje riziko bolesti zad, ztuhlosti a omezené mobility.

Správná funkce tohoto svalu je nezbytná pro udržení optimální postury a prevence zranění. Při dysfunkci bedrokyčlostehenního svalu může dojít k přetížení jiných svalových skupin, které se snaží kompenzovat jeho nedostatečnou činnost, což může vést k dalším svalovým nerovnováhám a problémům v oblasti kyčlí, kolen, ale i celého pohybového aparátu.

 

  • 13
    Rolování na kouli

Mobilita - protažení

  • 14
    Mobilita s mobility stick
  • 15
    Zvedání nohy v sedě přes překážku
  • 16
    Zvedání kolene v nakročení
  • 17
    Pohyby v kyčli v nakročení

Motorická kontrola

  • 18
    Aktivní zdvih nohy
  • 19
    Mrtvý tah na jedné noze
  • 20
    Vymostění na jedné noze

Síla

  • 21
    Split dřep zadní noha na stupínku
  • 22
    Pohárový dřep
  • 23
    Turecký vztyk - TGU