Oblast zad, hrudníku a ramen
Válec - uvolnění měkkych tkání
Hrudní páteř
Hrudní páteř hraje klíčovou roli v celkové stabilitě a pohyblivosti těla. Je zodpovědná za umožnění rotace trupu během pohybu, poskytuje stabilní oporu pro horní část těla a díky spojení s žebry se podílí na procesu dýchání. Správné postavení hrudní páteře je zásadní pro efektivní pohyb a optimální dýchání, což má přímý vliv na celkovou fyzickou výkonnost. Při zachování správné mobility a stability hrudní páteře dochází k lepšímu zapojení svalů celého trupu, což podporuje koordinaci a sílu při různých aktivitách. Hrudní páteř tak funguje nejen jako opora, ale i jako klíčový prvek při rozvádění síly a pohybu po celém těle.
Oblast bederní páteře
Čtyhranný sval bederní / boky
Oblast přechodu bederní a hrudní páteře
Oblast lopatek, hrudní páteře a ramen
Torso - široký sval zádový
Latissimus dorsi, známý jako „široký sval zádový“, je jedinečný sval, který spojuje horní končetinu s pánví a nepřímo se propojuje s dolní částí těla. Tento sval pokrývá velkou část zad a jeho úpony sahají od pánve, křížové kosti, bederní páteře a hrudní kosti až k lopatce a horní části paže. Vzhledem k tomu, že latissimus dorsi má úpony na mnoha místech těla, jeho správná funkce závisí na optimální poloze těchto segmentů. Pokud dojde k nesprávnému postavení, například k naklonění pánve dopředu kvůli nedostatečné aktivitě hýžďových svalů, může dojít k narušení funkce latissimusu, což může ovlivnit polohu ramene a přispět k problémům, jako jsou bolesti ramene, krku nebo dolní části zad. Tento sval je úzce spojen s protilehlými hýžďovými svaly a jeho správná aktivita je klíčová pro stabilizaci těla a efektivní pohyb.
Hrudník
Malý prsní sval, přestože není velkou svalovou skupinou, hraje důležitou roli jako sekundární dýchací sval. Tento sval se upíná na lopatku a hrudní koš, přičemž napomáhá stabilizaci ramene, natahování ramene a zvedání hrudníku při nuceném dýchání. V situacích, kdy je držení těla špatné nebo když se zvyšuje stres a úzkost, mohou ramena spadnout dopředu do protrakce, což narušuje normální dýchání a zkracuje prsní svaly. Postupem času se tyto svaly mohou zkrátit, stát se nadměrně aktivními a začít kompenzovat nedostatečnou funkci bránice. To může vést ke změně dýchací frekvence, zvýšenému stresu, změně poloze ramen a zvýšit pravděpodobnost bolestí krku, syndromu bolestivého ramene (impingement syndrom) a ztuhlosti v krční oblasti.
Oblast ramene (střední část deltových svalů)
Oblast krční páteře
Biceps
Triceps
Mobilita - protažení
Motorická kontrola
Síla