Anatomie
Nenápadným, ale velmi důležitým svalem hrudníku je podklíčkový sval (m.subclavius), o jehož existenci se obvykle v literatuře věnované posilování nedočtete. Funkce tohoto svalu ovlivňuje návaznost pohybu prsních svalů a kompatibilitu v ramenním kloubu. Subclavius začíná na spodní části klíční kosti blíže k nadpažku a upíná se na první žebro, přičemž rotuje klíční kost směrem dolů a fixuje ji v ramenním kloubu. Jedná se o významnou funkci pro udržení polohy ramenního kloubu při vnějších i vnitřních rotacích a upažování. Sval udržuje sternální konec klíční kosti v kloubní jamce na kosti hrudní a podílí se na depresi ramene (stlačení směrem dolů). Zapojení tohoto svalu je výrazné u pulloverů s jednoručkami, rozpažování v podhmatu či během horní fráze přítahů činek ke krku.
Velký prsní sval se jako celek upíná na klíční kost a chrupavky 1 – 7. žebra. Svalové snopce se sbíhají v podpaží, před kterým je sval ztluštělý a přechází ve šlachu. Tato šlacha je ještě před úponem na rýhu velkého výběžku humeru vytočená o 90 stupňů dovnitř. Spodní vlákna svalu se tak upínají na pažní kosti výše a horní vlákna níže. Na druhé straně aponeuróza, která přechází v břišní lis, má v podstatě svou kostěnou oporu až na stydké kosti. To má svůj význam při variantách bench pressu s nohama nahoře oproti „mostování“. Funkcí velkého prsního svalu je vnitřní rotace a abdukce paže.
Malý sval prsní začíná od 3. – 5. žebra a upíná se na zobcovitý výběžek lopatky. Funkcí je stahování lopatky směrem dolů (deprese). Sval je překryt velkým prsním svalem a lze jej velmi dobře zapojit při pulloverech a klicích na bradlech. K jeho významnému zapojení dochází při tlacích na lavici a tlacích s jednoručkami s úchopem na šíři ramen.
Velký prsní sval anatomicky dělíme na tři části – horní, střední, a dolní. Horní neboli klavikulární je situována přímo pod klíční kostí a bývá velmi často oslabena. Její funkce totiž bývá nahrazována přední částí deltového svalu. Při trvalé protrakci ramenního kloubu (předsunutí ramen vpřed) se tento předpoklad utvrzuje a oslabené externí rotátory této tendenci dále napomáhají.
PŘEDNÍ PILOVITÝ SVAL – M. SERRATUS ANTERIOR
Z latinského slova serratus, pilovitý, anterior, přední.
Přední pilovitý sval tvoří vnitřní stranu podpažní jamky společně s horními pěti žebry. Sval je velký a skládá
se z několika řad prstovitých svalových proužků. Dolní proužky jsou vloženy do počátku zevního šikmého
svalu břišního
- ZačátekZevní povrch a horní hranice osmi až devíti žeber, fascie pokrývající jejich mezižeberní prostory.
- ÚponPřední (kostální) povrch mediální hranice lopatky a dolní úhel lopatky.
- ČinnostRotace lopatky k abdukci a flexi paže. Protrakce lopatky (tah a držení lopatky u stěny hrudníku), usnadňuje boxování, kliky (zatlačení vpřed).
- Základní funkční pohybPříklad: Pohyb vpřed pro předmět, na který stěží můžeme dosáhnout.
- Sporty, při kterých je sval intenzivně zapojenPříklady: lukostřelba, box.
- Potíže při chronickém napětí nebo zkrácení svaluPostižení dlouhého hrudního nervu vede k odtažení mediální hrany lopatky od zadní stěny hrudníku, vzniká tak „vlající lopatka“ (vypadá jako křídlo anděla).
MALÝ PRSNÍ SVAL – M. PECTORALIS MINOR
Z latinského slova pectoralis, vztahující se k hrudníku, minor, menší.
Malý prsní sval je plochý sval trojúhelníkovitého tvaru, leží skryt za velkým prsním svalem. Společně s velkým prsním svalem tvoří přední stěnu podpažní jamky.
- ZačátekZevní povrch třetího až pátého žebra, fascie pokrývající odpovídající mezižeberní prostory.
- ÚponZobcovitý výběžek lopatky.
- ČinnostTáhne lopatku vpřed a dolů. Zvedá žebra při usilovném nádechu (přídatný dechový sval při stabilizaci lopatky rombickými svaly a trapézem).
- Základní funkční pohybPříklad: Pohyb paží při zvedání se ze židle
- Sporty, při kterých je sval intenzivně zapojenRaketové sporty, tzn. tenis, badminton; baseball a sprint
- Potíže při chronickém napětí nebo zkrácení svaluOmezuje roztažení hrudníku.
PODKLÍČKOVÝ SVAL – M. SUBCLAVIUS
Z latinského slova sub, pod, clavis, klíč.
Podklíčkový sval se skrývá pod klíční kostí a velkým prsním svalem. Paralýza svalu není významná.
- ÚponŽlábek na dolní ploše klíční kosti.
- ČinnostStahuje klíční kost dolů a k hrudní kosti, stabilizuje ji při pohybu pletence ramenního
VELKÝ PRSNÍ SVAL – M. PECTORALIS MAJOR
Z latinského slova pectoralis, vztahující se k hrudníku, major, větší.
Společně s malým prsním svalem tvoří přední stěnu podpažní jamky.
- ZačátekKlíční hlava: mediální polovina dvou třetin přední strany klíční kosti. Hrudně-žeberní část: přední část rukojeti a těla hrudní kosti. Chrupavky horních šesti žeber. Pochva přímého břišního svalu.
- ÚponHřeben pod velkým hrbolem pažní kosti. Laterální okraj žlábku mezi hrboly pažní kosti (bicepsový žlábek).
- ČinnostAddukce (přitažení) a mediální rotace pažní kosti. Klíční část: flexe a mediální rotace ramenního kloubu, horizontální addukce pažní kosti k opačnému rameni. Hrudně-žeberní část: šikmá addukce pažní kosti k opačnému boku. Velký prsní sval je jedním z nejdůležitějších svalů při stoupání, táhne tělo k fixované paži.
- Základní funkční pohybKlíční část: pohyb paže vpřed a na druhou stranu těla, například při aplikaci deodorantu do opačné podpažní jamky. Hrudně-žeberní část: táhnout něco shora dolů, například lano při zvonění na zvon.
- Sporty, při kterých je sval intenzivně zapojenPříklady: raketové sporty (např. tenis), golf, baseball, gymnastika (kruhy a tyč), judo, zápas.
- Potíže při chronickém napětí nebo zkrácení svaluKulatá záda, omezeno roztažení hrudníku, omezena laterální rotace a abdukce ramen.